BRICS’in yeni parası ortaya çıktı

İran haber ajansı IRNA’nın haberine göre Rusya’nın Güney Afrika Büyükelçisi Ilya Rogachev, BAE’nin diplomatik misyon şefi Mahash Saeed Alhameli’ye BRICS ortak para biriminin 100 birimlik sembolik bir banknotunu hediye etti.

İLK SEMBOLİK BRICS BANKNOTU GÖRÜCÜYE ÇIKTI!

Rogachev hatıra banknotunu BAE’nin Pretoria’daki büyükelçiliğinde ülkenin BRICS’e katılımı münasebetiyle düzenlenen bir resepsiyonda takdim etti. Ajansa göre diplomat, banknotun Rusya’da yapıldığını söyledi.

Ajans banknotun fotoğraflarını yayınladı. Orta kısımda grubun beş üyesinin – Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika – ulusal bayrakları bir halka içine yerleştirilmiş olarak görülüyor. Her bayrağa resmi dillerden birinde yazılmış ülke adı eşlik ediyor. İlgili bayrağın üzerinde her bir ülkeyle ilişkili bir mimari simge ya da kültürel alanın görüntüsü yer alıyor. Rusya’nın sembolü Moskova Kremlin’inin bir panoramasından oluşuyor.

Banknotun arka yüzünde Cezayir, Arjantin, Bahreyn, Belarus, Venezüella, Mısır, Zimbabve, Endonezya, İran, Kazakistan, Meksika ve Nijerya’nın devlet bayraklarının yanı sıra Afganistan’ın radikal hareket Taliban tarafından ele geçirilmeden önce kullanılan bayrağı (Rusya’da yasaklanmıştır) ve Bangladeş’in 1972’de değiştirilen eski bayrağı yer almaktadır. Ön ve arka yüzün her bir köşesinde BRICS Yeni Kalkınma Bankası’nın adı yer almaktadır.

22-24 Ağustos tarihlerinde Johannesburg’da Güney Afrika başkanlığında 15. BRICS Zirvesi düzenlendi. Zirveye katılanlar Arjantin, Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE’nin 1 Ocak 2024 itibariyle gruba katılması konusunda anlaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir